مشکلات خط فارسی

سایت فرارو23/11/91- کوروش صفوی، زبانشناس و استاد برجسته دانشگاه علامه طباطبایی با برشمردن مشکلات خط فارسی در نهایت به این نتیجه رسید "اصلاح خط جوابگو نیست" و باید "خط فارسی را به خط رومی تغییر دهیم."
صفوی با بیان این که "خط فارسی با قرن بیستم سازگاری ندارد وباورودفناوریهای جدیدارتباطی به رسم خط رومی یاپینگلیش نیازداریم"، این مسئله را یکی از مهمترین مشکلات این رسم الخط دانست و گفت: «اگر ما از خط رومی استفاده نکنیم، نسل بعد از ما در حال استفاده از خط رومیایی است؛ یعنی دیگر جوری نیست که من بتوانم جلویش را بگیرم.»

آقای صفوی افزودخط بانظام نوشتاری فرق دارد،بطورکلی 5خط اصلی دردنیاعبارتنداز:

1- خط "رومیایی":خط انگلیسی،آلمانی،فرانسوی رومیایی اندولی نظامهای نوشتاری متفاوتی دارند2-خط"سیریلی":که نمونه آن روسی است3-خط"دواناگری":که درجنوب آسیاوهنداستفاده می شود4-خط"کانجی":درچین وژاپن وکره کاربرددارد5-خط"عربی":که براساس قرارداداست ومشتق ازخط آرام که متعلق به زبان آرام(زبان رایج دربین النهرین) دردوره هخامنشی است که درحال حاضرمنقضی شده است،ماازخط عربی استفاده می کنیم ونظام نوشتاری فارسی داریم.

خط عربی مال مسلمانان نیست و70%مسلمانان ازآن استفاده نمی کنند،ازاین خط درایران،پاکستان وافغانستان استفاده می شودوازآن درمالزی،اندونزی وجمهوریهای تازه استقلال یافته استفاده نمی شود.

خط دواناگری بسیارسخت است به همین دلیل بیسوادی درهندزیاداست،البته امروزه اکثرجوانان هندی ازخط رومیایی استفاده می کنندبرای اینکه خط رومیاییساده ترین خط است.
وی افزود: «یک بچهٔ ۱۶ ساله در طول روز پنج خط به فارسی نمی‌نویسد، اما در پیامک و کامپیو‌تر، ۳۰۰ خط به رومیایی تایپ می‌کند. این خط خودش آرام آرام دارد جا می‌افتد؛ بنابراین اگر ما پیش‌بینی می‌کنیم که نسل بعدمان مسیر دیگری را جلو می‌رود، حداقل ما این مسیر را برایش درست کنیم.»
صفوی  تغییر خط در ترکیه و تاجیکستان را به عنوان  نمونه‌های موفق ذکر کرد.
به اعتقاد این استاد برجسته زبانشناسی؛ ما می‌توانیم پیش‌بینی کنیم که اگر قرار است بچه‌ها از خط رومیایی استفاده کنند، حداقل یک هماهنگی بینشان باشد،مثلا"درSmsباخط رومیایی بی نظمی حاکم است،یکی"او"راباuودیگری با”oمی نویسند. ما هم می‌توانیم در این مسیر‌ها جلو برویم و  هم می‌توانیم بگوییم نه، خطمان باید حتما"همین خط عربی باشد. در این صورت، همین است که هست.
صفوی همچنین متذکر شد: «باید یک چیز را همیشه به یاد داشته باشیم؛ خطوطی  مثل عربی که یادگیریشان خیلی سخت است ومشکل فتحه،ضمه و...دارد، باعث می‌شوند که تعداد بی‌سوادهای کشورهایی که از این خطوط استفاده می‌کنند، نه تنها کم نشود، بلکه مدام بیشتر هم بشودوهزینه سوادآموزی بالارود.»
وی تصریح کرد: «محال است بتوانیم در چین روزی را درنظر بگیریم که مثل ایسلند، هیچ بی‌سوادی وجود نداشته باشد، چرا که خط رومیایی تصحیح‌شده برای نظام نوشتاری ایسلندی را در سه ربع ساعت می‌توان یاد گرفت، اما در خط فارسی که برای یادگیری‌اش باید این همه مشق بنویسیم، در ‌‌نهایت از بچگی تا بزرگی هم بالأخره نمی‌فهمیم که اسطرلاب را باید با «سین» و «ت» نوشت یا با «صاد» و «طا»؟»

/ 1 نظر / 9 بازدید
پریسا

خیلی خیلی خیلی خیلی ازت ممنونم که بهم سر زدی. اما به حضور سبزتان بازم نیازمندیم. بدو که کلی مطلب جدید دارم